اقامت دائم آمریکا (گرین کارت)

مقیم دائم قانونی شخصی است که اجازه دارد بدون محدودیت در آمریکا ساکن باشد. به این اشخاص یک کارت شناسایی عکس دار که به عنوان گرین کارت شناخته می شود داده می شود که نشان دهنده  وضعیت اقامتشان است. ( با این حال که این کارت گرین کارت نامیده می شود اما سبز رنگ نیست.)

اقامت دائم آمریکا، شامل حق کار در آمریکا و درخواست اقامت دائم برای خانواده درجه یک (همسر و فرزندان مجرد) می شود. دیگر اعضای خانواده تان تحت عنوان “بستگان درجه دو” در نظر گرفته می شوند؛ سالانه تعداد محدودی ویزای مهاجرت برای افراد این گروه وجود دارد، و درنتیجه قبل از دریافت اجازه  ورود یا ماندن در آمریکا و یا دریافت گرین کارت، ممکن است حدود 5 سال یا بیشتر در یک لیست انتظار، منتظر بمانند.

افراد مقیم دائم، شهروند کشور خودشان باقی می مانند. بنابراین هر زمان که بخواهید خارج از آمریکا سفر کنید باید پاسپورت کشورتان را به همراه گرین کارت همراه داشته باشید. برای ورود دوباره به آمریکا از گرین کارت تان استفاده خواهید کرد.

با این حال محدودیت های مهمی در حقوق فرد مقیم دائم وجود دارند؛ برای مثال حق رأی دادن در انتخابات آمریکا را ندارند. و یا اگر آمریکا را به قصد اقامت در هر جای دیگر ترک کنند، این کار به منزله انصراف از اقامت در آمریکا و باطل شدن گرین کارت شان خواهد بود.

بر خلاف شایعات رایج، شما می توانید در کمتر از یک روز، از اقامت تان انصراف دهید. اما این حقیقت دارد که اگر برای بیشتر از شش ماه خارج از آمریکا باشید، مقامات اداره مهاجرت وضعیت شما را به دقت بررسی می کنند. و اگر بیش از یک سال خارج از آمریکا باشید مقامات فرض می کنند که شما از اقامت تان انصراف داده اید. و در این صورت یک مبارزه  دشوار در پیش خواهید داشت تا شاید بتوانید آنها را متقاعد کنید که این گونه نبوده است. اگر قصد دارید به مدت 12 ماه یا بیشتر از آمریکا خارج شوید، بهتر است قبل از آن خروج، یک مجوز ورود دوباره (Reentry Permit) بگیرید.

پس از بازگشت تان از سفر، درست مانند روز اولی که به آمریکا وارد شدید خواهید بود. برای مثال اگر از دولت کمک مالی دریافت کرده بودید از دریافت آن کمک ها خارج می شوید و برای همه چیز باید از اول اقدام کنید.

محدودیت مهم دیگر پیش پای افراد دارای اقامت دائم، احتمال اخراج شدن (Deport) از کشور است. اگر مرتکب جرم شوید یا موارد امنیتی را نقض کنید یا حتی تغییر آدرس تان را به سازمان مهاجرت و شهروندی آمریکا USCIS اطلاع ندهید، ممکن است از آمریکا اخراج شوید.

بعد از گذشت زمان معینی – در بیشتر موارد 5 سال- افراد مقیم دائمی که رفتار مناسبی از خود نشان داده اند و توانایی صحبت کردن، خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی را دارند و در امتحان دولت و تاریخ ایالت متحده آمریکا قبول شده اند، می توانند برای شهروندی آمریکا اقدام  کنند.

شهروندی آمریکا (سیتیزن شیپ)

افراد می توانند از طریق متولد شدن در آمریکا، به دلیل داشتن پدر یا مادری که شهروند آمریکا است (بستگی به قوانین زمان تولد دارد) و یا از طریق برخی برنامه های مهاجرتی شهروند آمریکا شوند.

یک شهروند آمریکا طبق قانونی که توسط دپارتمان ایالت متحده تصویب شده می تواند پاسپورت آمریکایی دریافت کند. اکثر کشورها به شهروندان آمریکایی اجازه ورود بدون ویزا می دهند.

شهروند آمریکا می تواند هر زمان که بخواهد از آمریکا خارج شده و دوباره به آمریکا وارد شود، بدون این که به مجوز ورود دوباره نیاز داشته باشد. هیچ محدودیت زمانی برای خارج بودن از آمریکا وجود ندارد.

شهروندان آمریکایی می توانند در انتخابات فدرال و محلی رأی بدهند، مشاغل دولتی داشته باشند و در هیئت منصفه خدمت کنند. بسیاری از کمک های مالی دولتی، بورس های تحصیلی، و مزایا فقط به شهروندان آمریکا تعلق می گیرند.

به عنوان یک شهروند آمریکا می توانید برای مهاجرت تعدادی از بستگان تان درخواست دهید. همسرتان، فرزندان مجرد زیر 21 سال و پدر مادرتان بستگان درجه یک تان محسوب می شوند و به محض اینکه کارهایی قانونی و مصاحبه ها را انجام دهید مجاز به مهاجرت به آمریکا هستند. فرزندان متأهل و بالای 21 سال و خواهر و برادرتان بستگان درجه دو محسوب می شوند و می توانند در لیست انتظار برای مهاجرت قرار بگیرند. (این امر ممکن است چندین سال طول بکشد به ویژه برای خواهر و برادر)

شهروندان آمریکا نمیتوانند از آمریکا اخراج (Deport) شوند مگر اینکه در گرفتن شهروندی و یا گرین کارت شان تقلب کرده باشند.

2 پاسخ
  • hossini_06541
   hossini_06541 گفته:

   جز مدارکی نیست که حتما باید داشته باشید ولی بلد بودن زبان تو روند پیشرفت بی تاثیر نخواهد بود

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.