ویزای دانشجویی

شهروندان کشورهای خارجی برای ورود به ایالات متحده باید برای اخذ ویزا اقدام کنند، خواه ویزای غیرمهاجرتی برای اقامت موقت و خواه ویزای مهاجرتی برای اقامت دائم. هر فرد متقاضی برای تحصیل در امریکا نیاز به اخذ ویزای دانشجویی دارد. رشته تحصیلی و محل تحصیل انتخابی مشخص می‌کند که متقاضی باید برای ویزای F و یا M اقدام کند.

نوع دانشگاه نوع ویزا
دانشگاه یا کالج F
دبیرستان
مدرسه ابتدائی خصوصی
مدرسه علوم دینی
هنرستان
دیگر موسسات دانشگاهی از جمله برنامه‌های آموزش زبان
فنی حرفه‌ای یا دیگر موسسات غیر آکادمیک به جز آموزش زبان M

 

دانشجویان نمی‌توانند با برنامه چشم‌پوشی از ویزا و یا ویزای بازدیدکننده به امریکا وارد شوند

برای تحصیل در امریکا به ویزای دانشجویی نوع F  یا M نیاز است. افراد خارجی پس از ورود با ویزای بازدید (B) و یا برنامه چشم‌پوشی از ویزا (VWP) اجازه تحصیل در ایالات متحده را نخواهند داشت مگر آنکه در قالب بخشی از بازدید توریستی به طور تفریحی در دوره‌های مطالعاتی شرکت کنند.

ویزای بازدید برای دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت تفریحی مناسب است

شرکت در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت تفریحی بدون صدور گواهی و یا مدرک تحصیلی از طریق ویزای بازدید امکان‌پذیر است. اما تحصیل به منظور اخذ مدرک یا گواهی تحصیلی از ایالات متحده حتی برای دوره‌های تحصیلی کوتاه‌مدت از طریق ویزای بازدید ممکن نیست. برای مثال، دانشجوی یک دوره آموزش از راه دور برای شرکت در بخش‌های حضوری دوره آموزشی باید برای اخذ ویزای دانشجویی نوع F یا M اقدام کند.

پذیرش دانشجو در مراکز تائید شده در SEVP

اول قدم برای اخذ پذیرش، ارسال درخواست برای یک مرکز آموزشی مورد تائید برنامه دانشجو و بازدیدکننده مبادله‌ای (SEVP) است. پس از اخذ پذیرش از مرکز آموزشی لازم است در سیستم اطلاعات دانشجو و بازدیدکننده مبادله‌ای (SEVIS) ثبت نام کرده و هزینه I-901 را پرداخت کنید. در ادامه مرکز آموزشی فرم I-20 را برای شما صادر خواهد کرد. بعد از دریافت فرم I-20 و ثبت نام در سیستم SEVIS می‌توانید برای دریافت ویزای دانشجویی نوع F یا M در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده اقدام کنید. در زمان مصاحبه سفارت، باید فرم I-20 را به افسر کنسولی ارائه کنید.

اگر همسر و فرزندان‌تان قصد زندگی در ایالات متحده طی دوران تحصیل شما را دارند، لازم است با ثبت نام در سیستم SEVIS و دریافت فرم I-20 شخصی خود از مرکز آموزشی، برای دریافت ویزا درخواست کنند. همسر و فرزندان شما موظف به پرداخت هزینه SEVIS نیستند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد فرصت های تحصیلی برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد و نحوه درخواست برای این دوره‌ها به وبسایت وزارت امور خارجه مراجعه کنید. همچنین می‌توانید برای بررسی مراکز آموزشی معتبر وبسایت وزارت امنیت میهن ایالات متحده را مطالعه کنید.

درخواست برای ویزا

ارائه درخواست برای ویزا مراحل متعددی دارد. ترتیب این مراحل و چگونگی انجام آنها ممکن است در سفارت یا کنسولگری‌های ایالات متحده متفاوت باشد. برای اطلاع دقیق لطفا دستورالعمل‌های وبسایت سفارت یا کنسولگری ایالات متحده را مطالعه کنید.

 

تکمیل درخواست آنلاین ویزا

 • درخواست آنلاین ویزای غیرمهاجرتی.
 • درخواست آنلاین ویزا را تکمیل کنید. 2. فرم تائید درخواست را چاپ کنید و در مصاحبه همراه خود داشته باشید.
 • عکس
 • حین تکمیل فرم DS-160 عکس خود را بارگذاری کنید. عکس شما باید مطابق با شرایط تعیین‌شده باشد.
 • تعیین وقت مصاحبه

معمولا مصاحبه ویزای ایالات متحده به جز موارد محدود زیر، برای متقاضیان اجباری است. افسر کنسولی ممکن است از هر متقاضی ویزا درخواست مصاحبه کند.

سن متقاضی وضعیت مصاحبه
13 سال و کمتر معمولا نیازی نیست
14-79 ضروری است (به جز برخی استثناها برای تمدید)
80 سال و بیشتر معمولا نیازی نیست

 

برای مصاحبه ویزا باید در سفارت و یا کنسولگری ایالات متحده کشوری که در آن زندگی می‌کنید، وقت ملاقات با افسر کنسولی بگیرید. می توانید در کشوری جز محل زندگی خود برای گرفتن وقت مصاحبه اقدام کنید اما شرایط شما برای اخذ ویزا دشوارتر خواهد شد. زمان انتظار برای قرار مصاحبه بسته به محل سفارت، فصل مصاحبه و نوع ویزا متفاوت است.

-دانشجویان جدید. ویزای دانشجویان جدید ظرف 120 روز و پیش از شروع دوره تحصیلی صادر می‌شود. با این حال نمی‌توانید تا 30 روز پیش از شروع دوره تحصیلی وارد ایالات متحده شوید.

-دانشجویان در حال تحصیل. ویزای دانشجویان در حال تحصیل تا زمانی که در مرکز آموزشی مورد تائید SEVP مشغول به تحصیل باشند در هر زمان صادر خواهد شد. این دسته از دانشجویان می‌توانند هر زمان پیش از شروع کلاس‌ها وارد ایالات متحده شوند.

-آمادگی برای مصاحبه

-هزینه‌ها. اگرهزینه غیرقابل استرداد درخواست ویزا از شما خواسته شده پیش از مصاحبه آن را پرداخت کنید. بسته به ملیت، پس از تائید ویزا ممکن است هزینه صدور آن نیز از شما خواسته شود.

 

مدارک و مستندات مورد نیاز

پیش از مصاحبه مدارک و مستندات زیر را آماده کنید:

 • پاسپورت معتبر برای سفر به ایالات متحده. اعتبار پاسپورت شما باید دست‌کم 6 ماه بیشتر از مدت اقامت‌تان در ایالات متحده باشد (به جز موارد معاف شده توسط وزارت امنیت میهن). هر فرد متقاضی ویزا (از جمله اعضای خانواده ذکر شده در پاسپورت) باید جداگانه برای اخذ ویزا اقدام کند.
 • صفحه تائید فرم درخواست ویزای غیرمهاجرتی (فرم DS-160)
 • رسید پرداخت هزینه درخواست.
 • عکس. طی فرایند تکمیل فرم DS-160 عکس خود را در صفحه تائید فرم بارگذاری کنید. در صورت عدم موفقیت در بارگذاری، لازم است عکس را در فرمت مناسب چاپ کنید و همراه خود بیاورید.
 • گواهی صلاحیت وضعیت دانشحویان غیرمهاجر. مرکز آموزشی پس از ثبت اطلاعات شما در سیستم SEVIS، فرم I-20 را برای شما ارسال خواهد کرد. این فرم باید از طرف شما و مرکز آموزشی به امضا برسد. همچنین تمامی دانشجویان باید در سیستم SEVIS ثبت نام شوند. همسر و فرزندان شما فرم I-20 را جداگانه دریافت خواهند کرد.

دیگر مستندات مورد نیاز

افسر کنسولی برای تعیین صلاحیت اخذ ویزای دانشجویی با شما مصاحبه می‌کند و بنابر تشخیص خود ممکن است مدارک دیگری از شما بخواهد:

 • کارنامه تحصیلی، دیپلم، درجه و گواهی از مدارس محل تحصیل شما و همچنین نمرات استانداردشده مورد نیاز در امریکا.
 • انگیزه شما از ترک ایالات متحده پس از پایان تحصیل.
 • چگونگی پرداخت هزینه‌های تحصیل، زندگی و سفر.

شرکت در مصاحبه ویزا

افسر کنسولی در ملاقات با شما به دنبال تشخیص صلاحیت‌تان برای اخذ ویزای دانشجویی است. طی این ملاقات باید نشان دهید که شرایط  قانونی لازم برای اخذ ویزای ایالات متحده را دارید. در طول مصاحبه اثر انگشت شما به صورت دیجیتالی ثبت خواهد شد. افسر کنسولی پس از مصاحبه اطلاع می‌دهد که پرونده شما به بررسی اداری بیشتری نیاز دارد یا نه. پس از تائید ویزا، بسته به ملیت و در صورت نیاز ممکن است هزینه صدور ویزا از شما گرفته شود و سپس پاسپورت و ویزا به شما تحویل داده خواهد شد.

ورود به ایالات متحده

صدور ویزا ورود شما به امریکا را تضمین نمی‌کند بلکه تنها اجازه می‌دهد به یکی از مبادی ورود به ایالات متحده، مثلا فرودگاه، سفر کرده و اجازه ورود به امریکا را درخواست کنید. مسئولان گمرک و حفاظت مرزهای ایالات متحده (CBP) در مبادی ورود می‌توانند درخواست ورود شما را تائید و یا رد کنند. مسئول CBP پس از بررسی پاسپورت، ویزا و فرم I-20 درباره ورود شما تصمیم‌گیری خواهد کرد. با صدور اجازه ورود، مسئول CBP مهر پذیرش و یا فرم کاغذی ثبت ورود/خروج I-94 را به شما تحویل خواهد داد.

تمدید اقامت

دانشجویان خارجی دارای ویزای نوع F موظف به ترک ایالات متحده طی 60 روز پس از تاریخ پایان دوره آموزشی و آموزش‌های عملی ثبت شده در فرم I-20 هستند. این دانشجویان برای تمدید ویزای خود باید از طریق وبسایت خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) اقدام کنند.

عدم ترک امریکا در زمان مجاز منجر به شرایط «خارج از وضعیت» خواهد شد. طبق قانون ایالات متحده ویزای افراد «خارج از وضعیت» به طور خودکار باطل می‌شود و این افراد در آینده نمی‌توانند با استفاده از این ویزاهای باطل شده به امریکا وارد شوند. عدم خروج به موقع از امریکا همچنین باعث می‌شود که برای اخذ ویزا در آینده فاقد شرایط لازم باشید.

تغییر وضعیت

اگر حین تحصیل در امریکا برنامه شما به هر نحو دستخوش تغییر شد، مثلا با یک شهروند امریکایی ازدواج کردید و یا پیشنهاد کاری دریافت کردید، باید برای تغییر در وضعیت غیرمهاجرتی خود از طریق خدمات شهروندی ومهاجرتی ایالات متحده (USCIS) اقدام کنید. تا زمانی که در ایالات متحده ساکن هستید، با اعمال تغییر وضعیت از سوی USCIS نیازی به دریافت ویزای جدید ندارید اما با خروج از امریکا باید برای اخذ ویزای جدید در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده درخواست کنید.

اطلاعات دیگر

 • هیچ ضمانتی برای اخذ ویزا وجود ندارد بنابراین تا زمانی که ویزای خود را نگرفته‌اید برای خرید بلیط و دیگر برنامه‌های سفر خود اقدام نکنید.
 • برای اطلاعات بیشتر درباره کار دانشجویی در ایالات متحده به بخش‌های دانشجویان و کارمندان و همچنین فرم I-765 دستورالعمل‌های مجوز کار وبسایت USCIS را مطالعه کنید.
 • اگر در تحصیل شما وقفه‌ای افتاده، می‌توانید اطلاعات لازم را در بخش «آیا دانشجویان پس از غیبت تحصیلی به ویزای جدید نیاز دارند؟» در وبسایت SEVP مطالعه کنید. اگر ویزای شما هنوز معتبر است اما خارج از امریکا هستید باید با مسئولان مرکز آموزشی خود مشورت کنید.
 • همسر و فرزندان خردسال و مجرد شما برای ورود به امریکا به ویزای F-2 یا M-2 نیاز دارند. برای اخذ ویزا، مرکز آموزشی باید فرم فردی I-20 را برای هر یک از اعضای خانوده صادر کند اما نیازی به پرداخت هزینه SEVIS برای این افراد نیست. شما باید یک کپی از ویزای F-1 یا M-1 خود را برای ویزای خانوده‌تان ارائه کرده و رابطه خود با آنها را به نحوی اثبات کنید.
 • فرزندان خردسال شما می‌توانند طی مدت زندگی در ایالات متحده در مدرسه تحصیل کنند.
 • سفارت و کنسولگری امریکا پرونده زوج‌های همجنسگرا را مانند پرونده زوج‌های غیرهم جنسگرا بررسی خواهد کرد.
 • ویزای ایالات متحده در پاسپورت منقضی نیز معتبر است و این ویزا تا زمان انقضا معتبر است مگر آنکه لغو یا ابطال شود. اگر ویزای معتبری در پاسپورت منقضی خود دارید می‌توانید به همراه یک پاسپورت جدید برای سفر به ایالات متحده استفاده کنید.

❇️ با کارت سبز همراه باشید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.